Blog, Handel

Poradnik o skórkach do CS:GO i ich wartości

CS:GO to jedna z najpopularniejszych gier tego tysiąclecia i jedna z najważniejszych gier w historii gier. Choć nie jest to najświeższe wydawnictwo, niewiele jest gier na świecie, które mogą się równać z rozmachem, popularnością i społecznością otaczającą CS:GO.

Gra jest obecna od dziesięcioleci w tej czy innej wersji i wychowała kolejne pokolenia graczy. 

Dlatego właśnie postanowiliśmy przedstawić wam ostateczny przewodnik po tym, co sprawia, że CS:GO jest obecnie jedną z najpopularniejszych gier – skórki! Skórki sprawiają, że gra jest wyjątkowa, i choć nie dają ci żadnej przewagi nad innymi graczami, to czynią cuda, jeśli chodzi o uczynienie twojej rozgrywki tak wyjątkową i indywidualną, jak to tylko możliwe.

CS:GO istnieje już od dawna, a skórek jest więcej, niż możesz sobie wyobrazić. Niektóre z nich można kupić za kilka centów, a inne mogą kosztować tysiące dolarów. Poniżej opowiemy o skórkach CS:GO, co decyduje o ich wartości i jak możesz uzyskać najlepszą ofertę zarówno przy sprzedaży, jak i kupnie skórek, korzystając z usługi takiej jak strona, która umożliwia sprzedaż skinów CS:GO.

Rodzaje skórek do CS:GO

W przypadku skórek do CS: GO niektóre z nich można kupić za dosłownie grosze na rynkach internetowych, a i tak mogą one zmienić oblicze gry. Jeśli jednak uda ci się zdobyć niezwykle rzadką skórkę, taką jak Nieśmiertelny lub Pradawny, możesz ją spieniężyć za bardzo duże pieniądze. 

W chwili pisania tego artykułu najdroższą skórą, jaką kiedykolwiek sprzedano, był AK-47 Case Hardened z systemem StatTrak™, wyposażony w cztery naklejki Titan | Katowice 2014, wszystkie w stanie MW. 

Jednak co to wszystko oznacza? Poniżej omówimy trzy elementy, które składają się na ogólny stan i wartość skórki do CS:GO. 

Zużycie

W CS:GO jest więcej niż kilka skórek. Prawie z każdej części gry można zrezygnować, ale najważniejszą częścią i tematem tego artykułu są skórki do broni w CS:GO. W grze znajdują się 34 bronie, które łącznie mają ponad tysiąc różnych skórek. 

Skórki, których używasz, określają, kim jesteś jako gracz. Zakup skórki lub zdobycie skórki dla ulubionej broni może być nieco trudniejsze, w zależności od tego, jakiej skórki szukasz.

Istnieje pięć różnych typów skórek do CS:GO, z których każdy decyduje o ich dopracowaniu, jakości zewnętrznej i wartości. Te pięć typów to: 

 • Fabrycznie nowy (FN)
 • Minimalne zużycie (MW)
 • Sprawdzone w terenie (FT)
 • Dobrze zużyte (WW)
 • Bitewna (BS)

Najbardziej wartościowym typem skóry jest skóra fabrycznie nowa, a najmniej wartościowym typem skóry jest skóra z bliznami po bitwie. Chociaż te czynniki określają ogólny stan danej skóry, istnieją również poziomy skór.

Rzadkość

Wszyscy widzieliśmy więcej filmów z unboxingiem CS:GO, niż chcielibyśmy przyznać. Niektóre są bardzo nudne i długie, a inne od razu przechodzą do rzeczy. Ale jaka jest jedna rzecz, która niesamowicie ekscytuje wszystkich YouTuberów, streamerów i twórców treści? Oczywiście wtedy, gdy otrzymują rzadką skórkę – ale czym jest rzadka skórka? 

Im wyższy poziom skóry, tym jest ona rzadsza, a im rzadsza jest skóra, tym jest cenniejsza. Poziomy są następujące: 

 • Przedmioty z kontrabandy (Nieśmiertelny)
 • Broń Sztyletowa (Niezwykle rzadka)
 • Skrytobójstwo (Starożytność)
 • Tajne (Legendarny)
 • Ograniczony (Mityczny)
 • Mil-spec (rzadkie)
 • Klasa przemysłowa (rzadko spotykana)
 • Klasa konsumencka (zwykła)

Choć nie zawsze określają one ogólną wartość skóry, są bardzo ważnymi wskaźnikami, które należy wziąć pod uwagę. Im wyżej w hierarchii znajduje się skóra, tym prawdopodobieństwo jej otrzymania stopniowo maleje.

Naklejki

Naklejki to kolejny niezwykle popularny sposób modyfikowania broni. Po otrzymaniu naklejki jej ważność wygasa, co oznacza, że można ją umieścić na broni i zapomnieć o niej. Niektóre naklejki są bardzo powszechne, co oznacza, że można je dostać z każdego starego pudełka.

Z drugiej strony, niektóre z nich są związane z wydarzeniami, więc jeśli weźmiesz udział w jakimś wydarzeniu, możesz otrzymać bardzo cenną naklejkę.

Maksymalna liczba naklejek na broń wynosi cztery. Jedyne skórki, które mogą mieć pięć naklejek, to G3SG1 i Rewolwer R8.

Podobnie jak skórki do broni, naklejki mają swój ranking rzadkości: 

 • Niebieski (High Grade)
 • Fioletowy (Remarkable/Holo)
 • Różowy (Egzotyczny/Foliowy)
 • Złoto (folia pamiątkowa)
 • Złoto (kontrabanda)

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych skórek na tej liście, rzadkość jest dobrym sposobem na określenie ceny naklejki. Im lepsze są naklejki i skórki, tym wyższa jest ogólna cena broni. Ale niekoniecznie zawsze tak jest. Niektóre naklejki, takie jak Somebody | Gold, są bardzo rzadkie i same w sobie są bardzo drogie. 

Zmiana wartości w zależności od rynku, z którego korzystasz

Ogólna wartość kosmetyków do CS:GO będzie się różnić w zależności od skóry i naklejki, ale może zainteresuje Cię fakt, że tylko dlatego, że jeden z tych kosmetyków ma cenę katalogową, nie oznacza to, że nie możesz go znaleźć gdzie indziej w bardziej przystępnej cenie.

Istnieje więcej niż kilka stron handlujących CS:GO, a Steam również obsługuje handel. Zanim kupisz jakiekolwiek ulepszenie kosmetyczne, sprawdź jak najwięcej miejsc, bo może się okazać, że trafisz na lepszą ofertę i zaoszczędzisz sporo pieniędzy. 

Na zakończenie

CS:GO to nie tylko gra – to kulminacja branży gier. DOOM zapoczątkował strzelanki pierwszoosobowe, ale Counter-Strike je zrewolucjonizował. CS:GO to jak dotąd najbardziej zaawansowana, wspierana i ambitna gra z serii Counter-Strike, którą pokochało mnóstwo ludzi na całym świecie.

Jeśli jesteś jedną z tych osób i chcesz nadać grze własny, niepowtarzalny charakter – skórki i naklejki są najlepszym rozwiązaniem.