Biznes

Pomoc prawna dla przedsiębiorców

Sytuacja związana z koronawirusem powoduje obecnie iż wiele firm chce zawiesić działalność lub też całkowicie zakończyć działalność.

Warto zwrócić uwagę iż w zależności od tego jaki rodzaj firmy prowadzimy powinniśmy zapoznać się z odpowiednimi przepisami, dowiedzieć się w jaki sposób możemy zawiesić lub też zakończyć działalność. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy spełnić wiele formalności, warunków aby można było zakończyć działalność.

Pomoc prawna dla przedsiębiorców

Prawnik pomoże w likwidacji spółki

Oczywiście spółki z ograniczoną odpowiedzialnością najczęściej są powoływane na czas nieokreślony. Jednak mogą być od tego odstępstwa, może być to przedsiębiorstwo założone w danym celu, można także określić termin lub też zlecenie po którym spółka może zostać rozwiązana. Naturalnie w tym przypadku warto zwrócić uwagę iż powinna być to uchwała wspólników o rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dodatkowo także powodem zamknięcia może być zmiana lokalizacji, przykładowo przeniesienie spółki z zagranicy. Naturalnie jednym z powodów zakończenia działalności może być także upadłość firmy. Kiedy firma jest niewypłacalna, zarząd będzie miał obowiązek złożenia wniosku o przejściu w stan upadłości. Naturalnie powinno być to postanowienie sądowe.

Warto zwrócić uwagę iż w tym przypadku będziemy mieli do czynienia z wieloma formalnościami, na początku powinna zostać podjęta uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki. Powinna także ona określić odpowiednich likwidatorów, często mogą być to członkowie zarządu. W tym przypadku możemy także stanąć przed koniecznością wykonania bilansu, różnego rodzaju sprawozdań. Oczywiście uchwała o likwidacji powinna zostać zgłoszona do KRS, należy także dokonać zgłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Naturalnie kiedy decydujemy się na likwidację, wówczas możemy potrzebować pomocy prawnej, jak wiadomo jest to dość duże przedsięwzięcie które wymaga spełnienia szeregu różnych warunków. Aby likwidacja sp. z o.o. przebiegała sprawnie z pewnością powinniśmy wykonać wszystkie kroki po kolei, zgłosić fakt do odpowiednich organów, wypełnić szereg różnego rodzaju warunków. Z pewnością prawnik doświadczony w tego rodzaju sytuacjach będzie mógł odpowiednio nam pomóc, przygotować dokumenty, doradzić na każdym etapie.