Blog

Zabezpieczanie owoców przed nadmiernym dojrzewaniem

Jeśli chodzi o sadownictwo to bardzo ważną kwestią jest nie tylko uprawa drzew i krzewów owocowych oraz zapewnianie im optymalnych warunków rozwoju.

Bardzo istotną sprawą jest między innymi zadbanie o jak najlepsze warunki przechowywania. Wiele owoców, warzyw, a nawet kwiatów ozdobnych nadal dojrzewa po zerwaniu. Jeśli ten proces jest szybki, wówczas po krótkim czasie są nadmiernie dojrzałe, a następnie ulegają zgniciu, powodując straty w zbiorach. W związku z tym właściwe zabezpieczanie przed zbyt silnym dojrzewaniem to proces odgrywający kluczową rolę u wielu sadowników.

Zabezpieczanie owoców przed nadmiernym dojrzewaniem

Skuteczna ochrona zebranych owoców

Podstawową sprawą jest oczywiście umieszczenie owoców w chłodni. Odpowiednio niska temperatura na poziomie kilku stopni Celsjusza sprawia, że owoce nie zamarzają, a procesy ich starzenia się są znacznie spowolnione. Nic więc dziwnego, że wielu sadowników inwestuje w specjalne chłodnie służące do przechowywania, jak również do profesjonalnego i bezpiecznego przewozu owoców nawet na dalekich dystansach. Trzeba też dodać, że działanie chłodni można uzupełnić poprzez stosowanie specjalnych preparatów chemicznych.

Na rynku oferowanych jest wiele ciekawych preparatów chemicznych, które hamują produkcję etylenu oraz spowalniają, a nawet zatrzymują procesy powodowane przez niego. Substancje te zwykle posiadają formę proszku rozpuszczanego w wodzie. Po ich umieszczeniu w chłodni, substancja trafia do powietrza i zapewnia korzystny wpływ na magazynowane owoce. Warunkiem jest oczywiście posiadanie w pełni szczelnej chłodni. Dzięki tej metodzie możliwe jest bezproblemowe magazynowanie owoców nawet przez wiele miesięcy.

W naszym kraju oferowanych jest sporo interesujących preparatów, takich jak na przykład https://innvigo.com/fruitsmart/. Są one dostępne w ofertach wielu dystrybutorów, a także producentów. Znalezienie takich produktów, ofert oraz informacji i porad związanych z ich użytkowaniem nie jest trudnym zadaniem. W sieci dostępne są bowiem strony internetowe dostawców, a także serwisy z informacjami i opiniami publikowanymi przez innych sadowników stosujących takie rozwiązania chemiczne.