rybybezkitu

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Zalew w Zachełmiu

obraz png.org.RAF zdjęcie zalewu w Zachełmiu, widok całego zbiornika w kierunku tamy. Lato.


Zalew w Zachełmiu.

Malutki zalewik ok. 2.5ha lustra wody i głębokości najwyżej 2m, usytuowany jest w pięknej okolicy leśnej między Barczą a Zagnańskiem. Dojazd z Kielc przez Kajetanów, Gruszkę a potem drogą 750 przez tory kolejowe do Zachełmia. Kursuje bus do samej wody, ale rzadko.
Okolica z licznymi kamieniołomami, gdzie ostatnio znaleziono szkielet prehistorycznego gada tetrapoda. Woda czysta i mało obławiana, brzegi podobne, suche.
Gdy robiłem zdjęcia łowił jeden z kolegów wędkarzy, lecz bez efektów, ja byłem bez wędek. Z jego relacji w wodzie jest trochę karpi, szczupaków i linów. Trafia się też ładny japoniec i karaś. Gdy podchodziłem do zasuwy spiętrzającej wodę, pod powierzchnią wygrzewały się jakieś większe ryby, lecz wolno odpłynęły spłoszone i nie widziałem co to było.
Nad zalew można podjechać samochodem co w dzisiejszych czasach parkingów, jest ważne. Zalewik raczej nadaje się do spokojnego odpoczynku z rodziną w ciszy i spokoju nad wodą, niż do połowienia ryb, choć czasem na takiej wodzie można być mile zaskoczonym. Od południowej strony grzybowe lasy z licznie występującym borowikiem. Co tam konkretnie można złowić dopiszę później, kilku znajomych tam zagląda, lecz nigdy nie wypytywałem dokładnie.

O zalewie w Zachełmiu dowiedziałem się przy okazji pobytu nad zalewem w Kaniowie a przedtem nawet nie miałem pojęcia gdzie on jest, wiedziałem tylko,  że coś takiego istnieje, podobnie chyba jak wszyscy, więc postanowiłem go przedstawić.


Zarybienia 2011r.
Kaniów, Umer, Zachełmie, Strawczyn i Morawica. Nie wiem o wszystkich zbiornikach ale na tych pięciu po jesiennych zarybieniach wprowadzono zakaz wędkowania na dwa tygodnie. Właśnie skończyły się te okresy ochronne i już można

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego