rybybezkitu

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Siedzuń sosnowy

obraz jpg.org. RAF  siedzuń sosnowy, nieduży okaz grzyba chronionego


Siedzuń sosnowy.
Grzyb jadalny. Od 2014 r. już nie chroniony, a szkoda.

Rośnie w lasach sosnowych i jodłowych raczej jesienią, pojedynczo pod pniami drzew.
Nie bardzo wiem, czy pokazane na zdjęciach grzyby to siedzunie sosnowe czy dębowe w każdym razie rosły w jodłach. Chodząc często po lesie jesienią spotykam te piękne grzyby, dawniej tylko w lasach sosnowych, dużo większe i jakby troszkę inne barwą. Te na zdjęciach są z roku 2010 maleńkie i nie za ładnie wybarwione, ale wcześniej nie miałem aparatu, więc tych sosnowych nie mam. W starszym wieku końcówki wstążek robią się brązowawe a grzyb dorasta do olbrzymich rozmiarów, czasami nawet do 5kg.
Wygląd - jak widać, mnie kojarzy się z koralowcem o barwie kremowej z wiekiem ciemniejącej o zapachu lekkiej terpentyny z korzeniem ukrytym w gruncie.
Znam lasy dokładnie, więc chciałem im zrobić zdjęcia gdy urosną większe, ale już ich nie było. Mało kto wie, że grzyby te są u nas na wyginięciu i często je bezmyślnie niszczy, lub wie i jako jadalne zabiera do domu a przecież można komórką pstryknąć fotkę i mieć piękną pamiątkę po spotkaniu z nimi. Gdy widzisz że ktoś niszczy w lesie jakiekolwiek grzyby
, zwróć mu grzecznie uwagę bo już niedługo zostaną nam po niektórych grzybach tylko fotografie a nie ma nic piękniejszego w lesie, jak spotkanie z olbrzymim strzępiakiem.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego