rybybezkitu

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Rzeka Lubrzanka

obraz jpg.org.RAF widok tamy bobrów na rzece Lubrzance w okolicy Cedro Mazura


Rzeka Lubrzanka.

Rzeka bierze swój początek w okolicy Barczy. Płynie min. przez Wilków, Cedzynę, Mójczę i w okolicy Marzysza wpada do Czarnej Nidy. Na jej wodach powstały cztery opisywane wcześniej przeze mnie zbiorniki wodne.

To rzeka na której stawiałem swoje pierwsze kroki w wędkowaniu. Dawniej ryb było więcej niż teraz, ale jest to rzeczka niewielka i ostatnio coraz płytsza. Odcinek rzeki powyżej zalewu w Cedzynie jest zaliczany do wód górskich, lecz o pstrągi raczej tam trudno, choć czasem komuś uda się go złowić. Jest potokowiec i pojedyncze sztuki tęczaka którym zarybiano Cedzynę parę lat wcześniej. Lata świetności rzeki skończyły się z początkiem lat osiemdziesiątych. Było w niej mnóstwo świnki i szczupaka. Na niektórych odcinkach pozostało kilka głębszych dołków, lecz nie przekraczają głębokości dwóch metrów. Cała reszta to wody o głębokości do pięćdziesięciu centymetrów. W rzece w większych ilościach występuje kleń i jaź. Jest trochę niewielkiego szczupaka, płoci, jelców i innej drobnej ryby. Okazjonalnie po sporych upustach wody z zalewu w Cedzynie pojawiają się w niej inne większe ryby, lecz szybko spływają z dużą wodą w stronę Czarnej Nidy. Przebywam nad nią często, lecz nastawiam się tylko na płocie które też coraz ciężej złowić. Ogólnie z płocią dzieje się coś niedobrego i jest jej coraz mniej we wszystkich wodach w naszym regionie. Większe dołki na rzece można znaleźć w okolicach mostku w Cedro Mazurze za piaskownią i w okolicach młyna przy Mójczy, oraz w okolicach piaskowni w Sukowie.
Nad rzeką można spotkać dość często występujące w niej bobry, które budują na niej swoje tamy i żeremia. Co prawda sporo szkodzą, lecz podnoszą jej poziom i stwarzają nowe świetne miejscówki dla wędkarzy. Jedno takie miejsce masz na zdjęciach tutaj i na stronie bat. Podobnych tam bobrowych było kilka, lecz ktoś systematycznie je rozwala. To świetni budowniczy i słyszałem, że do zniszczenia jednej z nich ktoś przyjeżdżał nawet traktorem. Jeśli jesteś wędkarzem nie niszcz tam bo tworzą nowy ekosystem w którym i ryb pojawi się więcej. W takich miejscach zatrzyma się i wytrze każda ryba, nawet ta duża. Poprawiają też i tak niski stan naszych rzek.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego