rybybezkitu

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Przeróbka teleskopu na tele pickera


Przeróbki sprzętowe.

Podobno idzie recesja. Postaram się pokazać wam jak naprawić lub przerobić stare i zniszczone zasoby sprzętowe na może nie nowe, ale na użyteczne rzeczy. Każdy z nas z biegiem czasu ma sporo wyeksploatowanych lub uszkodzonych wędek i kołowrotków. W tym rozdziale podpowiem co z nimi można zrobić.

Jak ze starej, uszkodzonej wędki teleskopowej zrobić tele pickera.

Do przeróbki potrzebny jest klej szybkoschnący (kropelka, cyjanopan, super glue), zapalniczka najlepiej żarowa, jeśli są uszkodzone przelotki to takie same nowe, wymienna drgająca szczytówka oraz kawałek cienkiej rurki. W rurkę ma wejść wymienna końcówka, ciasno.   
Mocno nagrzewając zapalniczką metalowe objemki przelotek ściągam wszystkie przez szmatkę, tak by nie poparzyć rąk. Jeśli któraś jest uszkodzona to wymieniam ją na dobrą.
Moja wędka jest wytarta i dodatkowo kilka składów wysuwa się z niej całkowicie, więc pogrubiam je klejem smarując cieniutko każdy element na dole, wokoło, na całej długości wytarć. Kawałkiem tekturki równo go rozprowadzam póki jest świeży. Czekam chwilę, aż wyschnie i sprawdzam. Jeżeli mało to smaruję jeszcze do skutku, tak by elementy zachodziły na siebie po ok. 7cm, lub więcej jeśli są bardzo porysowane piachem. Wędka będzie mieć ładniejszy wygląd (oczywiście jeśli chcesz możesz całe składy wędziska pomalować farbą).
Tym samym klejem mocuję na nowo wszystkie przelotki. Starą pełną szczytówkę odrzucam, nie będzie mi potrzebna. W miejsce po niej wklejam wcześniej dopasowaną rurkę. Klej ten sam.
Mogę bez rurki dopasować do otworu wymienny czubek drgający, lecz teleskopy zazwyczaj mają grube szczytówki i drgawka będzie twarda a ja lubię cienkie i miękkie. Najważniejsze w tym wszystkim jest dopasowanie drgawki do rurki a potem całości do otworu w ostatnim składzie wędziska. Gdy rurka wchodzi luźno daję omotkę z nici i tak ją wklejam.
I to już koniec. Szybko, prosto i tanio.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego