rybybezkitu

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Polówka wczesna

Zdjęcie kilku owocników polówki wczesnej na trawniku.


Polówka wczesna.

Blaszkowy. Jadalny
, gorszej jakości konsumpcyjnej.
Kapelusz półkolisty w starszym wieku rozpostarty, kremowy lub beżowy. Blaszki początkowo kremowe, potem szarawe lub brunatne w początkowym okresie z osłonięte widoczną błoną. Trzon jasny, cienki z kanałem wewnątrz. Cały owocnik delikatny, cienki, kruchy, łamliwy. Kolory wyjątkowo zmienne, zależne od wielu czynników, przeważnie glebowych i atmosferycznych.
Rośnie wczesną wiosną od końca kwietnia na ziemiach żyznych, raczej poza lasami. Polówka, czyli na łące, ale zdjęcia robione na trawniku w Kielcach (w centrum) i na obrzeżach miasta (zaśmiecone okolice podmiejskiego parku). Mnie osobiście, wyglądem przypomina biedną kuzynkę pieczarki. Zapach przyjemny. W zeszłym roku, jeden z osiedlowych trawników opanowały, właśnie polówki. Fajny widok, kilkadziesiąt jasnych grzybków na niewielkim trawniczku. Tylko na tym jednym, ale chyba był użyźniony końskim obornikiem.
Wstawiam zdjęcia i opis w "grzyby w mieście", aby pokazać, jak wiele gatunków nie tylko grzybów, ale także roślin, ptaków i zwierząt, zaczyna czuć się ostatnio lepiej w mieście, niż w lesie.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego