rybybezkitu

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Płomiennica zimowa. Dawniej zimówka aksamitnotrzonowa.

zdjęcie kilku owocników płomiennicy zimowej na omszonym pieńku drzewa liściastego


Płomiennica zimowa. Dawniej zimówka aksamitnotrzonowa.

Jadalny. Blaszkowy.

Kapelusz spory do 15 cm, półkolisty, starsze owocniki rozpostarty, ciemniejszy na szczycie, żółtopomarańczowy, żółtobrązowy, miodowożółty, rdzawo pomarańczowy (raczej stare owocniki). Brzegi kapelusza prążkowane, cały gładki, po deszczach bardzo śliski.
Trzon cienki, pusty w środku, zamszowy, ciemnobrązowy nawet
do czarnego na spodzie, wyżej jaśniejszy, gładki. Miąższ, jasny, kremowy do żółtego, nie zmienia barwy. Zapach i smak przyjemny, lekko rybny.
Rośnie od listopada do marca na drewnie drzew liściastych, praktycznie wszędzie. W czasie dużych mrozów wstrzymuje wzrost, gdy się ociepli, znów rośnie. Spotykam je nawet na swoim osiedlu. Lubi skwery, parki, poza miastem rośnie nad rzekami, zalewami, w ogrodach i lasach. Występuje gromadnie, przeważnie dachówkowato, jedna nad drugą, ale można też spotkać pojedyncze owocniki.
Zbieram od niedawna. Długo jej szukałem, przeważnie w lasach, a że u mnie przewaga iglastych to i spotkać było trudno. Oglądałem podobne do nich hełmówki, ale trzony nie pasowały. Trzeba w początkowej fazie poszukiwań zachować szczególną ostrożność, bo hełmówki i maślanki są trujące, więc o pomyłkę nie trudno. Moje pierwsze trafiłem na osiedlu w mieście, dokładnie je obejrzałem i teraz z rozpoznaniem nie mam już najmniejszego problemu. Podcz
as wędkarskich wypraw same trafiają mi pod nogi. Wiem gdzie i kiedy, więc spotkać sporo łatwiej, tym bardziej, że bankowo można ją znaleźć w tych samych miejscach co roku.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego