rybybezkitu

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Lasy

obraz jpg.org RAF widok oświetlonej dróżki w lesie sosnowym

Krajobrazy lasów.
     To zdjęcia lasów w których lubię zbierać grzyby, jeśli je rozpoznasz będziesz wiedział gdzie je zbieram. Tak jak z rybami lepiej nie zdradzać grzybowisk. Rok 2010 był rokiem powodzi,  bardzo urodzajnym w grzyby. Mam chorą nogę ale kocham łażenie po lesie a odkąd mam aparat zabieram go ze sobą i staram się dokumentować swoje wyjazdy.

Trochę o lasach i miejscówkach grzybowych.

Mamy lasy iglaste, liściaste i mieszane, ale dla grzybiarza ważne jest także coś innego a mianowicie wiek lasu to, że niektóre grzyby żyją w symbiozie z niektórymi drzewami i owocują w określonym czasie. Dla grzybów ważna jest też wilgoć i ilość opadów.
Kilka porad jak znaleźć dobre grzybowe miejsca.

  • Najprościej gdy ktoś ze znajomych zna takie miejsca i zabierze cię ze sobą.

  • Usłyszysz o nich i w czasie spacerów w wymienionych lasach znajdziesz je sam.

  • Prościej, przypilnuj kilka kursów komunikacji podmiejskiej z danej miejscowości i zobacz co przywożą grzybiarze i skąd.

  • Przejdź na targowisko, zaczekaj aż ktoś z przyjezdnych z dużą ilością interesujących cię grzybów je sprzeda i pojedź za nim do miejscowości w której mieszka.

Ogólnie targowisko i miejsca w których handlują grzybami to skarbnica wiedzy o aktualnie zbieranych gatunkach, wielkościach wysypów a czasem i o okolicach ich zbioru.
Od ładnych kilku lat na grzybach zarabia coraz więcej ludzi, także tych z miasta, więc coraz trudniej o wyjątkowe zbiory, ale gdy już poznasz kilka miejscówek to i ty będziesz usatysfakcjonowany. Do grzybów jak i do ryb najważniejszą sprawą jest twoje zaangażowanie oraz częste wypady nad wodę i do lasu.
W ostatnim czasie w świętokrzyskim mamy bardzo duże wysypy borowików i rydzy w lasach jodłowych, lecz borowik nie jest taki pachnący jak z innych lasów. Rydze są gorzkawe i obowiązkowo trzeba je obgotować a wodę odlać, najlepiej pasują do marynaty bo w mocniejszym occie nie czuć goryczki.
      

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego