rybybezkitu

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Karp na ziemniaka


Karp na ziemniaka.

Bardzo dawno nie łowiłem ziemniakami, ale to właśnie od nich zaczynałem swoje pierwsze poważne połowy karpi z dłuższym nęceniem i zasiadkami nocnymi. Może i jest proteina, ale nie wszystkich na nią stać a już młodzież na pewno nie może sobie pozwolić na tak spory wydatek. A tak naprawdę to karpie w wielu zbiornikach tak dobrze poznały kukurydzę, groch i proteinę, że zmiana na zapomnianego ziemniaka może przynieść dobre efekty. Na ziemniaki weźmie też duży lin i amur.

Nęcenie.


Oczywiście łowisko trzeba zanęcić kilkukrotnie wsypując w nie za każdym razem ok. trzech kilogramów gotowanych, pociętych na spore kawałki kartofli. Gotujemy je w mundurkach, dobrze posolone a odcedzamy gdy są dość miękkie. W starych czasach do garnka kroiłem też kilka ząbków czosnku, by miały jakiś aromat. Dziś jest wiele aromatów, ale można i bez nich z oryginalnym smakiem. Ziemniaki do nęcenia lepiej wybierać małe, takie by można je było pokroić tylko na cztery części a kroić każdego bezpośrednio przed wstrzeleniem procą. Kartofel przecięty na cztery i lekko dociśnięty sklei się ponownie a wystrzelony w całości dalej doleci. Gdy nęcimy z pontonu, wszystko możemy przygotować w domu. Jeśli woda jest ciepła oraz nie głęboka, można wejść dalej i zanęcić ręką na odległość łowienia.

Ziemniakiem na grunt.


Sprzęt taki jak na sandacza z gruntu, żyłki ciut cieńsze, czyli 300m grubość 0.26 lub podobne. Kołowrotek nie musi mieć dragu. Wędka mocna, ale obojętnie jaka. W latach osiemdziesiątych łowiłem czeskimi pełnymi Tokozami długości 2.4m i kołowrotkami marki Rex. Też dało się łowić. Ciężarki jak na zdjęciach, lub inne, ale takie by nie plątały zestawu przy zarzucaniu. Ziemniaka nabijamy na małą kotwiczkę. Groty kotwiczki dobrze jest lekko odgiąć na zewnątrz szczypcami, będzie bardziej chwytna. Wykrajamy kostkę, nacinamy ją do połowy żyłką z zestawu i dociągamy kotwiczkę, dwoma ramionami spinając rozcięcie. Kanty ziemniaka można obkroić a gdy jest twardszy obieramy go tak, by ostrza kotwiczki były tuż pod samą jego powierzchnią. Przypon z cienkiej plecionki, lub z cieńszej żyłki. Dobrze mieć elektroniczne sygnalizatory. Łowimy tak jak sandacza z otwartym kabłąkiem i kawałkiem styropianu za przelotkami na żyłce. Nie czekamy, kiedy jedzie to natychmiast zacinamy. Jeśli masz świetny refleks i pilnujesz wędek można łowić na bombki z długim zwisem.

Ziemniak na włos.


Łowiąc na włos i haczyk trzeba pod korek stopujący przynętę dać jakąkolwiek podkładkę. Może to być nawet cienki plasterek z ząbka czosnku, kawałek papierka lub chipsa. Miękki ziemniak nie spadnie przy zarzucaniu. Na włos łowimy tak jak proteiną, czyli swingery lub bombki sygnalizacyjne i wyregulowany hamulec.

Ziemniaka można też nabić bezpośrednio na haczyk lub od małego krętlika nawlec go na hak szydłem, ale też z kawałkiem stopującym. Powiększ zdjęcia i dokładnie obejrzyj.

Oczywiście wszystkimi tymi sposobami można łowić też spławikiem, nocą zakładając świetlik. Większość przyponu z ziemniakiem na gruncie a spławik półleżący. Poczytaj karp na proteinę inaczej i spławikiem na proteinę.

Dostosuj łowienie do tego jak łowisz ty. Miejsca na nowe pomysły jest moc, więc myśl i udoskonalaj swoje łowienie. To tylko przykłady na początek.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego