rybybezkitu

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Borowik szlachetny

obraz RAF zdjęcie dorodnego borowika w mchach

Borowik szlachetny.

Smaczny grzyb jadalny.
Spód kapelusza rurkowy. Zupy, sosy, marynaty, suszenie oraz wiele innych. Dla mnie najlepszy suszony w pierogach z mięsem i kapustą kiszoną.

Potocznie-prawdziwek, tworzy liczne odmiany które uznawane są za osobne gatunki, jednak bardzo rzadko spotykane w naszych lasach.
W ostatnim czasie w okręgu świętokrzyskim najczęściej zbierany w dużych ilościach grzyb. Powodów jest kilka. Obfitujące w opady miesiące letnie i jesienne ubiegłych lat, oraz to, że borowik zaczął masowo występować w starych lasach jodłowych gdzie znalazł żyzną glebę i dużą wilgotność ściółki.  W ciągu roku zdarzyć się mogą nawet trzy wysypy tego poszukiwanego grzyba a każdy z nich trwa nawet do miesiąca i jest dość obfity.
Owocniki występują pojedynczo i w niewielkich grupach dlatego po znalezieniu jednego nie spiesz się dalej, lecz powoli i systematycznie obszukaj dane miejsce, nawet w promieniu kilku metrów a zazwyczaj nie pożałujesz. W zbiorach borowika najważniejszą sprawą jest powolne i dokładne przeszukanie miejsc w których lubi rosnąć, czyli w trawach, przy dróżkach leśnych w kępach krzaków oraz mchów. Borowik rośnie we wszystkich gatunkach lasów lecz obfite zbiory zapewnią ci lasy w średnim wieku często przecinane bo po wycinkach zostaje dużo nie zabieranych gałęzi, które utrzymują wilgoć i służą za naturalną osłonę przed niedokładnymi grzybiarzami.
Pierwszy wysyp tego grzyba wypada zwykle w lipcu i jest zazwyczaj robaczywy ok. 50-70% owocników. Na przełomie sierpnia i września jest drugi, praktycznie najlepszy ok.90% zdrowych owocników a potem w zależności od temperatur w nocy jest trzeci październikowy, ale już mniejszy.  Zbierałem już borowiki w maju i w grudniu, ale były  to pojedyncze egzemplarze zbierane przy okazji spacerów i zbioru zieleniatek. Ze słyszenia wiem o zbiorze kilkudziesięciu prawdziwków w grudniu przed wigilią kilka lat temu, ale ty pierwsze wypady na borowiki zaplanuj na wrzesień gdy zacznie się rok szkolny.
Moja rada
, tak jak z rybami najlepiej nastawiaj się na określony gatunek i na niego poluj, reszta to dodatek, zabieraj inne grzyby w idealnym stanie, takim żeby nie zniszczyć borowików.


Pierwszy wysyp borowika szlachetnego w roku 2011 mamy za sobą.

Po lipcowych opadach deszczu w lasach świętokrzyskich pojawiły się pierwsze prawdziwki. Jak zwykle, pierwszy wysyp nie był zbyt obfity a grzyby były dość robaczywe. Zdrowe były grzyby małe. Po tak obfitych opadach spodziewałem się większych ilości grzybów, lecz wyrosły w lasach jodłowych i to niewiele. W lasach sosnowych było ich mało a gdzieniegdzie wcale ich nie było. Na początku sierpnia było kilka dni lepszych, ale bez zbytnich rewelacji. Liczyłem na wysyp drugi w końcówce sierpnia, ale przy tak wysokich temperaturach i braku deszczu odsunie się trochę w czasie. Przeglądaj stronę, moje zbiory 2011 to pierwszy się o tym dowiesz.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego