rybybezkitu

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Borowik grubotrzonowy

obraz jpg. org. RAF widok borowika grubotrzonowego w mchach


Borowik grubotrzonowy.

Rurkowy.
Niejadalny. W stanie surowym lub niedogotowanym wykazuje właściwości trujące.
Następny grzyb z rodziny niejadalnych, rzadko spotykany, występuje w lasach iglastych, raczej górskich i podgórskich. Jak zwykle spotkała go w tym roku moja żona i próbowała mi go wepchnąć do zbioru jako pięknego borowika ceglastoporego. A, że u nas w świętokrzyskim prawie góry, borowik ten występuje raczej późną jesienią to miała fart bo był akurat koniec lipca i las mieszany, którego grzyb nie lubi. Piszę o nim bo i ja nie wiedziałem co to za grzyb. Dawniej bym go nawet nie dotknął. Nie zbieram czego nie znam, lecz pamiętałem jego wygląd z tylnej okładki książki "grzyby leśne" A. Grzywacza i J.Carlosa Nieto, więc go wziąłem w celach edukacyjnych. Nie zabieraj do domu grzybów nieznanych by potem je klasyfikować. Możesz zostawić je bez nadzoru i tragedia gotowa.
Grzyb taki jak widać, kapelusz jasnoszary z odcieniem brązu, zamszowy, suchy. Spód kapelusza widać na trzecim zdjęciu jest nietypowo cytrynowy. Korzeń gruby, maczugowaty u góry cytrynowy na dole zaś purpurowy w drobną siateczkę. Po przekrojeniu sinieje.
Na zdjęciu drugim, obok borowika grubotrzonowego dla porównania leży borowik ceglastopory
. Korzenie podobne ale czapki inne. Różnią je wyraźnie spody kapelusza a i z wierzchu też trudno je pomylić. Podobny do borowika szlachetnego, lecz prawdziwek nigdy nie będzie miał takiego kolorowego trzonu i po rozcięciu nie zmienia koloru. Ciężko pomylić.
Grzyb wywrócony na zdjęciu po lewej stronie to borowik ceglastopory, dla porównania.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego